zadanie publiczne
Urząd Miasta Krakowa wraz z Fundacją Uśmiech rozpoczyna realizację zadania publicznego ,,Asystent dla seniorów 85+ i osób z niepełnosprawnościami 70+”
Celem zadania publicznego jest poprawa jakości i poziomu życia mieszkańców Krakowa, mających 85 lat lub więcej oraz osób z niepełnosprawnościami w wieku od 70 lat legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności bądź równoważnym poprzez zapewnienie im wsparcia asystentów, odwiedzających swoich podopiecznych w domach i towarzyszących im w wykonywaniu czynności dnia codziennego oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym, także w sytuacjach, wymagających przemieszczania się poza miejsce zamieszkania na terenie Miasta Krakowa.
W przypadku osób z niepełnosprawnościami należy zaznaczyć, iż zakres wsparcia asystenta nie obejmuje czynności związanych pełnieniem opieki nad osobą zależną w tym wykonywania czynności pielęgnacyjnych.
Uczestnicy projektu otrzymują możliwość korzystania z bezpłatnych usług asystenckich, realizowanych przez 7 dni w tygodniu w godz. 7-22 (w uzasadnionych przypadkach godziny usług mogą być zmienione). Limit wizyt u jednego beneficjenta to 50 godzin w kwartale.
Bezpłatne usługi asystenckie polegają na: animowaniu i wspólnym spędzaniu czasu wolnego w miejscu i poza miejscem zamieszkania podopiecznych; aktywizacji seniorów 85+ i osób z niepełnosprawnościami 70+ w domu (np. przy wspólnej rozmowie, czytaniu, przygotowywaniu posiłku itp.); towarzyszeniu w wyjściu na spacer, w dotarciu do rodziny, sąsiadów, znajomych oraz w inne miejsca wybrane przez uczestnika zadania, tj. punkty usługowe i handlowe, miejsca publiczne, instytucje finansowe, urzędy, placówki kulturalne, oświatowe i szkoleniowe, świątynie, cmentarze, podmioty lecznicze, gabinety lekarskie, ośrodki rehabilitacyjne i/lub terapeutyczne; pomocy w zakupach z aktywnym udziałem seniora i załatwianiu spraw urzędowych; nawiązywaniu lub odbudowywaniu kontaktów społecznych i rodzinnych; korzystaniu z dóbr kultury, np. muzea, biblioteki, galerie, kina, teatry; wspólnym uczestniczeniu w wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych, społecznych, sportowych itp.
W celu zgłoszenia udziału w zadaniu należy zadzwonić pod numer infolinii 533161063 - poniedziałek, czwartek, piątek w godzinach 10-14; wtorek, środa w godzinach od 14 do 18. Liczba uczestników projektu jest ograniczona, więc liczy się kolejność zgłoszeń.
Z osobami zakwalifikowanymi do udziału w zadaniu podpisany zostanie kontrakt, którego stronami będą uczestnik lub jego opiekun prawny, Fundacja Uśmiech oraz asystent.
Zadanie publiczne, finansowane ze środków Miasta Krakowa.
Zadanie publiczne, finansowane ze środków Miasta Krakowa.
zadanie publiczne
Sztuka bliżej nas
Z dniem dzisiejszym, tj. 05.06.2023 r., rozpoczyna się realizacja zadania publicznego
pt. "Sztuka bliżej nas". W ramach zadania, zorganizujemy dzieciom w wieku 6-12 lat,
z dzielnicy Kurdwanów, czas wolny podczas wakacji w mieście, w okresie
od 03.07.2023 r. do 27.08.2023 r.
Od 05.06.2023 r. do końca czerwca, będzie trwał nabór uczestników.
Zapisy drogą mailową, telefoniczną lub w sekretariacie Domu Kultury SM „Kurdwanów Nowy”.
Zorganizujemy 8 warsztatów teatralnych (60 minut):
Zorganizujemy 8 warsztatów teatralnych (60 minut):
- ,,Teatr od kuchni" - dzieci zapoznają się z tajnikami tworzenia przedstawień (elementy scenografii, kostiumy, muzyka, scenariusz, dzieci będą mogły przymierzyć niektóre kostiumy)
- ,,Zawód - aktor" - część I - zabawa z głosem, zestaw ćwiczeń oddechowych i dykcyjnych usprawniających narządy mowy
- ,,Zawód - aktor" - część II - zabawa z ruchem, zestaw ćwiczeń fizycznych uświadamiających, że ciało jest pierwszym narzędziem w pracy aktora
- ,,Ruch" - zadania grupowe dla dzieci: poznanie relacji widz-aktor, wykorzystanie przestrzeni scenicznej
- ,,Śpiew" - podstawowe ćwiczenia wokalne dla dzieci z nauczycielką śpiewu
- ,,Tekst" - ćwiczenia wspomagające naukę ,,na pamięć", ćwiczenia rozwijające wyobraźnię ,,storytelling", wspólne wymyślanie opowieści
- ,,Pantomima" - poznanie różnych form teatralnych poprzez wspólne budowanie bajki z wykorzystaniem kukiełek, lalek i masek
- ,,Improwizacje grupowe" - rozwój wyobraźni i kreatywności u dzieci poprzez wcielanie się w różne postacie.
Odbędą się również animacje rodzinne (2x w miesiącu, 120 minut):
- “Piracki statek”
- “Indianie i kowboje”
- “Jaskiniowcy”
- “Z bajkami za pan brat”.
W ramach każdej animacji odbędą się konkursy drużynowe dla całych rodzin, dzięki którym zaangażujemy członków rodzin do wspólnego, aktywnego spędzania czasu. Konkursy odbędą się także w grupach mieszanych np. sąsiedzkich, wpłynie to korzystnie na budowanie dobrych relacji wśród społeczności lokalnej.
Zadanie publiczne, finansowane ze środków Miasta Krakowa.
zbiórka publiczna
Dzień dziecka dla dzieci przebywających w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie
Dla dziecka pobyt w szpitalu jest bardzo trudnym przeżyciem. Wiąże się ze zmianą miejsca, opuszczeniem swojego pokoju, zabawek, otoczenia, które zna i czuje się w nim bezpiecznie. Zdarza się także, że rodzice nie są w stanie zostać w szpitalu z maluchem na cały czas leczenia. W tym momencie mały pacjent czuje się opuszczony i osamotniony. W dodatku jest poddawany często nieprzyjemnym, bolesnym lecz koniecznym zabiegom medycznym. Może to spowodować traumę lub tzw. chorobę szpitalną, która charakteryzuje się regresem w ogólnym rozwoju dziecka. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie małego pacjenta do pobytu w szpitalu i zapewnienie mu jak największego poczucia bezpieczeństwa. Zalecane jest zabranie ulubionej zabawki, poduszki, kocyka. Bardzo ważne jest także zadbanie o to, aby czas spędzony w szpitalu nie składał się tylko z procedur medycznych.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie zgłosił się do naszej Fundacji w celu pomocy w sfinansowaniu i zorganizowaniu Dnia Dziecka dla swoich małych pacjentów. Chcemy aby dzieci mogły choć na chwilę zapomnieć o stresującej i nieprzyjemnej sytuacji, w której się znalazły. Chcemy aby to wyjątkowe święto mogły spędzić wesoło i radośnie, ciesząc się z ciekawych atrakcji i świetnie się bawiąc. Celem zbiórki jest sfinansowanie atrakcji z okazji Dnia Dziecka w postaci: zabaw i konkursów prowadzonych przez animatorów. Ponad to niespodzianki tematyczne, stoiska z malowaniem twarzy i balonowym zoo, pokaz dużych baniek mydlanych, stoisko plastyczne.
Dzięki naszym wspólnym wysiłkom możemy dać dzieciom odrobinę radości i dobrej zabawy.
Caagan Sar - Mongolski Nowy Rok
Trzecia edycja Caagan Sar zbliża się wielkimi krokami. W tym roku skupimy się nie tylko na Mongolii. Spojrzymy szerzej na wschód. W programie podróżniczy stund-up ,,Arun gubi Gobi" opowiadający o wyprawie do Mongolii dwóch obieżyświatów, a przy okazji przyjaciół. Spotkanie z Jasminą, która przybliży nam techniki akupresury, akupunktury oraz stawiania pijawek. Wschodnie zwyczaje noworoczne zaprezentuje nam pilot wycieczek i współorganizator wydarzenia. Nie zabraknie też niespodzianek. Posłuchamy khuumij czyli mongolskiego śpiewu gardłowego. Wzrok uczestników przykuje pokaz indyjskiego tańca brzucha. Na koniec DJ Andre z Indonezji oczaruje wszystkich azjatyckimi przebojami. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Caagan Sar - Mongolski Nowy Rok 2023
10.02.2023r.
Teatr Supernova - ul. Zyblikiewcza 12/4 Kraków
Startujemy - 18:00
Bilety dostępne u współorganizatora, kliknij poniżej!

Efektywność pomocy społecznej w świetle analizy porównawczej raportów NIK
Artykuł jest częścią pubikacji sfinansowanej przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie pt. ,,Praca socjalna i pomoc społeczna w obliczu pandemii COVID-19 i innych współczesnych wyzwań", wyd. scriptum, Kraków 2022. Artykuł stanowi analizę porównawczą dwóch raportów Najwyższej Izby Kontroli [NIK], z 4 lipca 2014 roku i 30 lipca 2020 roku. Skupia się na podsumowaniu efektów działań pomocy społecznej wobec osób bezdomnych.