zadanie publiczne

Urząd Miasta Krakowa wraz z Fundacją Uśmiech rozpoczyna realizację zadania publicznego  
,,Asystent dla seniorów 85+ i osób 
z niepełnosprawnościami 70+”

Celem zadania publicznego jest poprawa jakości i poziomu życia mieszkańców Krakowa, mających 85 lat lub więcej oraz osób z niepełnosprawnościami w wieku od 70 lat legitymujących się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności bądź równoważnym poprzez zapewnienie im wsparcia asystentów, odwiedzających swoich podopiecznych w domach i towarzyszących im w wykonywaniu czynności dnia codziennego oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym, także w sytuacjach, wymagających przemieszczania się poza miejsce zamieszkania na terenie Miasta Krakowa. 

W przypadku osób z niepełnosprawnościami należy zaznaczyć, iż zakres wsparcia asystenta nie obejmuje czynności związanych pełnieniem opieki nad osobą zależną w tym wykonywania czynności pielęgnacyjnych. 

Uczestnicy projektu otrzymują możliwość korzystania z bezpłatnych usług asystenckich, realizowanych przez 7 dni w tygodniu w godz. 7-22 (w uzasadnionych przypadkach godziny usług mogą być zmienione). Limit wizyt u jednego beneficjenta to 50 godzin w kwartale. 

Bezpłatne usługi asystenckie polegają na: animowaniu i wspólnym spędzaniu czasu wolnego w miejscu i poza miejscem zamieszkania podopiecznych; aktywizacji seniorów 85+ i osób z niepełnosprawnościami 70+ w domu (np. przy wspólnej rozmowie, czytaniu, przygotowywaniu posiłku itp.); towarzyszeniu w wyjściu na spacer, w dotarciu do rodziny, sąsiadów, znajomych oraz w inne miejsca wybrane przez uczestnika zadania, tj. punkty usługowe i handlowe, miejsca publiczne, instytucje finansowe, urzędy, placówki kulturalne, oświatowe i szkoleniowe, świątynie, cmentarze, podmioty lecznicze, gabinety lekarskie, ośrodki rehabilitacyjne i/lub terapeutyczne; pomocy w zakupach z aktywnym udziałem seniora i załatwianiu spraw urzędowych; nawiązywaniu lub odbudowywaniu kontaktów społecznych i rodzinnych; korzystaniu z dóbr kultury, np. muzea, biblioteki, galerie, kina, teatry; wspólnym uczestniczeniu w wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych, społecznych, sportowych itp. 

W celu zgłoszenia udziału w zadaniu należy zadzwonić pod numer infolinii 533161063 - poniedziałek, czwartek, piątek w godzinach 10-14; wtorek, środa w godzinach od 14 do 18. Liczba uczestników projektu jest ograniczona, więc liczy się kolejność zgłoszeń.    
Z osobami zakwalifikowanymi do udziału w zadaniu podpisany zostanie kontrakt, którego stronami będą uczestnik lub jego opiekun prawny, Fundacja Uśmiech oraz asystent.    

Zadanie publiczne, finansowane ze środków Miasta Krakowa.

zadanie publiczne

Sztuka bliżej nas

Z dniem dzisiejszym, tj. 05.06.2023 r., rozpoczyna się realizacja zadania publicznego 
pt. "Sztuka bliżej nas". W ramach zadania, zorganizujemy dzieciom w wieku 6-12 lat, 
z dzielnicy Kurdwanów, czas wolny podczas wakacji w mieście, w okresie 
od 03.07.2023 r. do 27.08.2023 r. 

Od 05.06.2023 r. do końca czerwca, będzie trwał nabór uczestników. 
Zapisy drogą mailową, telefoniczną lub w sekretariacie Domu Kultury SM „Kurdwanów Nowy”.

Zorganizujemy 8 warsztatów teatralnych (60 minut): 
- ,,Teatr od kuchni" - dzieci zapoznają się z tajnikami tworzenia przedstawień (elementy scenografii, kostiumy, muzyka, scenariusz, dzieci będą mogły przymierzyć niektóre kostiumy) 
- ,,Zawód - aktor" - część I - zabawa z głosem, zestaw ćwiczeń oddechowych i dykcyjnych usprawniających narządy mowy 
- ,,Zawód - aktor" - część II - zabawa z ruchem, zestaw ćwiczeń fizycznych uświadamiających, że ciało jest pierwszym narzędziem w pracy aktora 
- ,,Ruch" - zadania grupowe dla dzieci: poznanie relacji widz-aktor, wykorzystanie przestrzeni scenicznej 
- ,,Śpiew" - podstawowe ćwiczenia wokalne dla dzieci z nauczycielką śpiewu 
- ,,Tekst" - ćwiczenia wspomagające naukę ,,na pamięć", ćwiczenia rozwijające wyobraźnię ,,storytelling", wspólne wymyślanie opowieści 
- ,,Pantomima" - poznanie różnych form teatralnych poprzez wspólne budowanie bajki z wykorzystaniem kukiełek, lalek i masek 
- ,,Improwizacje grupowe" - rozwój wyobraźni i kreatywności u dzieci poprzez wcielanie się w różne postacie.

Odbędą się również animacje rodzinne (2x w miesiącu, 120 minut): 
- “Piracki statek”
- “Indianie i kowboje”
- “Jaskiniowcy”
- “Z bajkami za pan brat”.

W ramach każdej animacji odbędą się konkursy drużynowe dla całych rodzin, dzięki którym zaangażujemy członków rodzin do wspólnego, aktywnego spędzania czasu. Konkursy odbędą się także w grupach mieszanych np. sąsiedzkich, wpłynie to korzystnie na budowanie dobrych relacji wśród społeczności lokalnej.

Zadanie publiczne, finansowane ze środków Miasta Krakowa.
zbiórka publiczna

Dzień dziecka dla dzieci  przebywających w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie

Dla dziecka pobyt w szpitalu jest bardzo trudnym przeżyciem. Wiąże się ze zmianą miejsca, opuszczeniem swojego pokoju, zabawek, otoczenia, które zna i czuje się w nim bezpiecznie. Zdarza się także, że rodzice nie są w stanie zostać w szpitalu z maluchem na cały czas leczenia. W tym momencie mały pacjent czuje się opuszczony i osamotniony. W dodatku jest poddawany często nieprzyjemnym, bolesnym lecz koniecznym zabiegom medycznym. Może to spowodować traumę lub tzw. chorobę szpitalną, która charakteryzuje się regresem w ogólnym rozwoju dziecka. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie małego pacjenta do pobytu w szpitalu i zapewnienie mu jak największego poczucia bezpieczeństwa. Zalecane jest zabranie ulubionej zabawki, poduszki, kocyka. Bardzo ważne jest także zadbanie o to, aby czas spędzony w szpitalu nie składał się tylko z procedur medycznych. 
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie zgłosił się do naszej Fundacji w celu pomocy w sfinansowaniu i zorganizowaniu Dnia Dziecka dla swoich małych pacjentów. Chcemy aby dzieci mogły choć na chwilę zapomnieć o stresującej i nieprzyjemnej sytuacji, w której się znalazły. Chcemy aby to wyjątkowe święto mogły spędzić wesoło i radośnie, ciesząc się z ciekawych atrakcji i świetnie się bawiąc. Celem zbiórki jest sfinansowanie atrakcji z okazji Dnia Dziecka w postaci: zabaw i konkursów prowadzonych przez animatorów. Ponad to niespodzianki tematyczne, stoiska z malowaniem twarzy i balonowym zoo, pokaz dużych baniek mydlanych, stoisko plastyczne. 
Dzięki naszym wspólnym wysiłkom możemy dać dzieciom odrobinę radości i dobrej zabawy.

Caagan Sar - Mongolski Nowy Rok

Trzecia edycja Caagan Sar zbliża się wielkimi krokami. W tym roku skupimy się nie tylko na Mongolii. Spojrzymy szerzej na wschód. W programie podróżniczy stund-up ,,Arun gubi Gobi" opowiadający o wyprawie do Mongolii dwóch obieżyświatów, a przy okazji przyjaciół. Spotkanie z Jasminą, która przybliży nam techniki akupresury, akupunktury oraz stawiania pijawek. Wschodnie zwyczaje noworoczne zaprezentuje nam pilot wycieczek i współorganizator wydarzenia. Nie zabraknie też niespodzianek. Posłuchamy khuumij czyli mongolskiego śpiewu gardłowego. Wzrok uczestników przykuje pokaz indyjskiego tańca brzucha. Na koniec DJ Andre z Indonezji oczaruje wszystkich azjatyckimi przebojami. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Caagan Sar - Mongolski Nowy Rok 2023
10.02.2023r.
Teatr Supernova - ul. Zyblikiewcza 12/4 Kraków
Startujemy - 18:00
Bilety dostępne u współorganizatora, kliknij poniżej!

Efektywność pomocy społecznej w świetle analizy porównawczej raportów NIK

Artykuł jest częścią pubikacji sfinansowanej przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie pt. ,,Praca socjalna i pomoc społeczna w obliczu pandemii COVID-19 i innych współczesnych wyzwań", wyd. scriptum, Kraków 2022. Artykuł stanowi analizę porównawczą dwóch raportów Najwyższej Izby Kontroli [NIK], z 4 lipca 2014 roku i 30 lipca 2020 roku. Skupia się na podsumowaniu efektów działań pomocy społecznej wobec osób bezdomnych.
Szukaj